Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo tıkanıklığı açma çalışması yapılmadan önce lavabo tıkanıklığının nedeni belirlenmelidir. Her tıkanan lavabonun sebebi aynı değildir. Tıkanmış lavabonun tıkanma sebebi belirlendikten sonra lavabo açma çalışmalarına geçilebilir.

Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor

Lavabo tıkanmasının farklı nedenleri olduğunu belirtmiştik. Ayrıca mutfak lavabosu ile banyo lavabosunun tıkanma sebepleri de çoğu zaman farklıdır. Lavabo tıkandı su gitmiyorsa, lavabo içine atılan atıklardan dolayı lavabo borusu bir noktadan kapanmıştır. Lavabo borusunun içindeki atıklar birikip boruyu kapattıkları için suyun akışı engellenmiş olur. Bu durum lavabo tıkanıklığının başlıca sebeplerinden biridir.

Lavabonun içine yabancı bir cismin girip tıkanıklığa sebep olması en basit tıkanıklık türlerinden biridir. Lavabo tıkanmasının bir diğer sebebi ise lavabo borusunun eğiminde sorun olmasıdır.

Lavabo borusunun eğiminde sorun olması ciddi bir tesisat sorunudur. Bu tesisat sorunu ev sakinleri tarafından uzun süre fark edilmeyebilir. Çünkü lavabo borusunun eğiminde sorun varsa, aniden lavabo tıkanması meydana gelmez. Bu sorunun en belirgin özelliği, lavaboda sık sık tıkanıklık meydana gelmesidir. Yani lavabo tıkandıktan sonra bir tel yardımı ile lavabo açıldıktan kısa süre sonra aynı lavaboda tekrar tıkanıklık meydana gelir.

Lavabodan su yavaş gidiyor olması da aynı sorunun habercisi olabilir. Ancak lavabodan su yavaş gidiyor olması çoğunlukla lavabo tıkanıklığının başlangıç aşamasında olduğunu göstermektedir.

Tıkanmış lavabonun bir diğer sebebi ise lavaboya dökülen atık yağdır. Atık yağlar lavabo borusu içinde, lavabo borusunun iç kısmına yapışır ve zamanla kireç gibi sertleşerek borunun çapını daraltır. Lavabo borusunun çapı daraldığı için de sık sık lavabo tıkanıklığı meydana gelmektedir.

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo tıkanmasının birkaç nedeni olduğunu yukarıda belirtmiştik. Lavabo tıkanıklığı açma çalışması yapılmadan önce kameralı görüntüleme cihazı ile lavabo borusunun içi incelenmelidir. Oysa kameralı görüntüleme cihazı pahalı bir cihaz olduğu için birçok firmada bulunmaz. Kameralı görüntüleme cihazı kullanmadan direkt robot cihazla tıkanıklık açılır. Ancak bu sağlıklı bir uygulama değildir.

Kameralı görüntüleme cihazı olmazsa lavabonun neden tıkandığı tespit edilemez. Oysa lavabo tıkanıklığı açma için kullanılan robot cihaz, sadece lavabo borusunun içinde yabancı bir cisim varken kullanılır. Diğer tıkanıklık sebeplerinde robot cihazın hiçbir faydası olmaz. Örneğin lavabo tıkanmasının sebebi eğim sorunuysa ve bu eğim sorunundan dolayı lavabo tıkanıklığı meydana gelmişse robot cihaz kullanılması geçici olarak lavabo tıkanıklığının açılmasını sağlayacaktır. Lavabo borusunda eğim sorunu olduğu için tıkanıklık kısa süre sonra tekrar meydana gelecektir.

Kameralı görüntüleme cihazı ile lavabo borusunun içi kontrol edildiğinde, lavabo tıkanmasının sebebi kısa sürede belirlenebilmektedir. Lavabo tıkanıklığının sebebi, yabancı bir cisimse, robot cihaz kullanılarak lavabo tıkanıklığı açma çalışması yapılır.

Ancak lavabo borusundaki yabancı cismin parçalanabilir bir cisim mi yoksa parçalanması mümkün olmayan bez benzeri bir cisim mi olduğu da önemli bir durumdur. Çünkü cismin türüne göre, robot cihazın ucuna aparat takılır. Bu sayede boru içindeki cisim ya parçalanır ya da çekip çıkarılır.

Mutfak Tıkanıklığı Açma

Mutfak tıkanıklığı açma ile diğer gider tıkanıklığı açma çalışmaları arasında pek fark yoktur. Hemen hemen her lavaboya aynı işlem uygulanır. Ancak mutfak tıkanıklığı açma çalışması sırasında, lavabo borusunun içinde yağlanma tespit edilirse durum değişmektedir.

Mutfak lavabolarında yağlanma olayı çok sık karşılaşılan bir durumdur. Lavabolarda yıkanan yağlı bulaşıkların yağı lavabo borusuna girmektedir ve lavabo borusuna yapışarak borunun iç çapını daraltmaktadır.

Mutfak tıkanıklığı açma çalışmalarında, yağlanma söz konusuysa robot cihaz kullanılmaz. Çünkü robot cihazın yayı, gider borusundaki yağı temizlemeye elverişli değildir.

Lavabo içindeki yağı temizlemenin tek bir yolu vardır o da pimaş yıkama çalışması yapmaktır. Pimaş yıkama çalışması yapılırken, lavabo borusunun içine yüksek basınçla su püskürtülür. Özel bir yıkama makinesi sayesinde su püskürtülerek lavabo borusundaki yağ tabakası sökülür.

Pimaş yıkama çalışması bittikten sonra, kameralı görüntüleme cihazı ile lavabo borusunun içi tekrar kontrol edilir. Bu sayede lavabo borusunda yağ kalıp kalmadığı kontrol edilmiş olunur.

Soru veya görüşlerinizi bize yazın E-posta adresiniz görünmeyecek