Pimaş Tıkanıklığı Açma

Pimaş tıkanıklığı açma çalışması, atık suyun tahliye edildiği her alanda yapılan çalışmalardan biridir. Evlerimizde, işyerlerimizde kısacası su tüketimi olan her yerde pimaş borusu bulunmaktadır.

Pimaş tıkanıklığı en sık borunun içine yabancı bir cismin girmesinden dolayı meydana gelir. Tuvalete veya lavabo atılan yabancı cisimler zamanla pimaş tıkanıklığına sebep olur.

Gider Tıkanıklığı Açma

Gider tıkanıklığı açma çalışması, tıkanan giderin bulunduğu yere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca giderin neden tıkandığı da çok önemlidir. Çünkü gider tıkanıklığının sebebine bağlı olarak gider açma çalışması da farklılık göstermektedir.

Tuvalet gideri tıkandığı zaman, kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet borusunun içi incelenir. Görüntüleme cihazını kullanan personel deneyimli olmalıdır. Eğer deneyimli bir personel değilse, kamera görüntüleri sağlıklı yorumlayamaz ve yanlış bir uygulamaya sebep olabilir.

Kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet gideri incelendikten sonra gider tıkanıklığının sebebi belirlenir. Tuvalet giderinde yabancı bir madde varsa ve bu yabancı madde borunun önünü kapatarak tıkanıklığa sebep olmuşsa robot cihazla müdahale edilerek gider tıkanıklığı açma çalışması yapılır. Bu tür gider açma çalışmaları hızlıca sonuçlanabilmektedir.

Ancak gider borusunun yeteri kadar meyilli değilse, robot cihazla müdahale edilmez. Bu gibi sorunların çözümü için gider borusunun sökülerek yeniden döşenmesi gerekir.

Tıkanan Gider Borusu Nasıl Açılır?

Tıkanan gider borusunu açmak için birkaç farklı ve klasik yöntem bulunmaktadır. Tuvalet veya klozet için uygun bir pompa seçilerek pompa ile tıkanan gider borusu açılabilir.

Pompanın etkisiz kaldığı durumlarda ise sert ve esnek bir tel yardımı ile tıkanan gider borusu açılabilir. Tel gider borusundan içeri sürülür, tıkanıklığa sebep olan cisme temas ederek cismi iter ve tıkanıklığa sebep olan cismin kanalizasyona gitmesi sağlanmış olunur.

Tıkanan gider borusunu açmak için evde uygulanacak yöntemler çoğu zaman etkisiz kalmaktadır. Çünkü evdeki yöntemlerin işe yaraması için, gider borusunun tıkanmasına sebep cisim giriş tarafına yakın olmalıdır ve rahatlıkla dağılabilen bir cisim olmalıdır. Bunun dışında bir gider tıkanıklığı varsa kesinlikle profesyonel bir yardım almanız gerekir.

Pimaş Tıkanıklığı Açma

Tuvalet borusu, lavabo borusu veya banyonun gider borusu hepsinin ortak adı pimaş borusudur. Bu sebeple pimaş tıkanıklığı denildiğinde tüm tesisat sistemi aklınıza gelebilir. Ancak pimaş tıkanıklığı içinde en fazla soruna sebep olan ana gider tıkanıklığıdır.

Ana gider boruları, binaların zemin katından veya bodrum katından geçerek rögar kuyusuna bağlanmaktadır. Bu sebeple bu ana pimaş borusunda tadilat söz konusu olunca çok uğraştırıcı olabilmektedir.

Bir binada zemin katta veya bodrum kattaki dairenin tuvaletinde taşma meydana geliyorsa, ana pimaş borusunda tıkanıklık olabileceği anlamına gelmektedir. Daire sakinlerinin tuvaleti kullanmasına gerek yoktur. Üst kattaki dairelerin herhangi birinde su tüketimi meydana gelirse, zemin katta veya bodrum katta taşma meydana gelir.

Ana gider borusunun binanın alt kısımlarında denk gelen noktasında tıkanma varsa bu durum meydana gelmektedir. Ancak ana gider borusu en üst kattaki daireden başlar ve havalandırma boşluğundan zemin kata kadar inmektedir. Ana gider borusunu bu kısımları dik olduğu için tıkanması nadir olmaktadır. Ancak yine de tıkanıklık meydana gelebilmektedir.

Ana gider borusu binadan çıktıktan sonra rögar kuyusuna kadar olan kısmı künk borusundan meydana gelir. Bu boru türü betondan yapılmış borudur. Bu tür borularda çökmeler meydana gelebilmektedir ve çökme meydana geldiğinden pimaş borusunda tıkanıklık oluşur.

Pimaş tıkanıklığı açma çalışması yapıldığında zemin katta veya bodrum kattan kameralı görüntüleme cihazının kamerası gönderilir. Rögar kuyusuna kadar kamera ile inceleme yapıldıktan sonra pimaş tıkanıklığı açma çalışması yapılır.

Soru veya görüşlerinizi bize yazın E-posta adresiniz görünmeyecek