Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tuvalet tıkanıklığı meydana geldiğinde birçok sorunda ortaya çıkmaktadır. Tuvalet tıkanıklığı ile birlikte oluşan sorunlardan dolayı, tıkalı tuvalet en ciddi tesisat sorunudur diyebiliriz. Ancak tuvalet tıkanıklığı açma ya da klozet açma çalışmalarında kullanılan teknoloji sayesinde hem zamandan tasarruf edilir hem de fiziksel hasardan kaçınılmış olur.

Tuvalet Açma Çalışması Nasıl Yapılır?

Tuvalet tıkanıklığı açma veya klozet tıkanıklığı açma çalışması yapılırken, eski yöntemlerin kullanılmadığı bilinmesi gerekir. Eski yöntemlerle tıkalı tuvalet açma çalışması yapılırken, tuvaletin içine bir tel gönderilir ve tel ile tıkalı tuvalet açılmaya çalışırdı. Kullanılan telin işe yaramaması durumunda, çoğu zaman tesisat boruları sökülmek zorunda kalınırdı.

Bugün günümüzde eski yöntemlerle tıkalı tuvalet açma çalışması yapılmamaktadır. Farklı cihazlar kullanılarak klozet tıkanıklığı açma çalışması yapılmaktadır.

Kameralı Görüntüleme Cihazı ile Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tıkanmış tuvalet açma çalışmasında kameralı görüntüleme cihazı olmazsa olmaz bir cihazdır. Kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet tıkanıklığının sebebi belirlenir.

Meydana gelen her tuvalet tıkanmasının sebebi aynı değildir. Çoğumuzun düşündüğü tuvalet tıkanması basit olan tıkanma çeşididir. Yani tuvalet borusunun içini kapatan ve suyun akışını engelleyen bir cismin olması, basit tıkanıklıklardan biridir. Bunun dışında, tuvalet borusunun eğiminde sorun olabilir.

Tuvalet borusunun eğiminde sorun olması ciddi bir sorundur. Tesisatçılar, suyun hangi yöne akmasını istiyorlarsa atık su borularını o yöne doğru eğimli yaparlar ve suyun akış yönü belirlenmiş olur.

Ancak bazı durumlarda (Tesisatçının tecrübesi yetersiz olabilir ya da tesisatçının dalgınlığına gelebilir) atık su borusuna eğim verilmez ya da ters eğim verilir. Bu gibi durumlarda tuvalet tıkanıklığı meydana gelir. Kameralı görüntüleme cihazı ile tıkalı tuvalet açma çalışmasında, atık su borusunun eğiminde sorun olup olmadığı da belirlenir.

Tuvalet tıkanıklığının bir diğer sebeplerinden biri de, borunun kendi içine çökmüş olmasıdır. Kalitesiz malzemeden kaynaklanan bu durum tuvalet tıkanıklığına sebep olmaktadır. Bu durumun tespiti için de kameralı görüntüleme cihazı olmazlardan biridir.

Robot Cihazla Tıkalı Tuvalet Açma

Robot cihaz, tuvalet tıkanıklığı açma için kullanılan bir cihazdır. Robot cihaz kullanılmadan önce kameralı görüntüleme cihazı kullanılmalıdır. Çünkü robot cihaz, borunun içinde yabancı bir cisim varsa kullanılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tuvalet tıkanıklığına sebep olan birkaç durum vardır.

Kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet borusunda yabancı cisim belirlendikten sonra robot cihaz kullanımına geçilir.

Robot cihaz, tuvalet tıkanıklığı açmak için tasarlanmış bir cihazdır. Atık su borusunun içine sürülmesi için bir yayı bulunur. Bu yayın ucuna da özel aparatlar takılmaktadır.

Tuvalet borusunun tıkanmasına sebep olan cisimler iki türlü çıkarılmaktadır. Bunlardan biri tıkanıklığa sebep olan cismin parçalanmasıdır. Parçalanan cisim daha ufak hale geleceği için ufalanmış atıklar su ile birlikte kanalizasyona gider.

Ancak bazı cisimler parçalanmazlar. Bu durumda da cismi çekip çıkarmak gerekir. Robot cihazın yayının ucuna takılan aparatlar bu görevleri yapmaktadır.

Kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet borusunun içindeki cismin türü belirlendikten sonra kullanılacak olan aparat robot cihazın ucuna takılır ve tuvalet gideri açma çalışması başlar.

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tuvalet gideri açma çalışması tamamlandıktan sonra, kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet borusunun içi tekrar incelenir. İlk inceleme sırasında tuvalet tıkalı olduğu için boruda meydana gelen yapısal sorunlar tespit edilemeyebilir. Bu sebeple tıkanmış tuvalet açma çalışması tamamlandıktan sonra kamera ile ikinci kez kontrol yapılır ve başka sorun olup olmadığı belirlenir.

Tuvalet tıkanması her zaman yabancı cisimler kaynaklanmadığını belirtmiştik. Tuvalet tıkanmasının sebeplerinden biri olan borunun eğimsiz olması veya boruda ters eğim olması cihazla giderilebilecek bir sorun değildir.

Kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet borusunun eğiminde sorun tespit edildiği zaman sorun hakkında detaylı bilgi ev sahibine verilir. Bu gibi sorunların giderilmesinin tek bir yolu vardır; borunun sökülüp yeniden döşenmesidir.

Tıkalı klozet açma veya tıkalı tuvalet açma çalışmalarında kullanılan cihazların yanı sıra, bunları kullanan kişinin de deneyimli olması gerekir. Tecrübeli olan ustalar sayesinde zamandan ciddi bir tasarruf sağlanır.

Soru veya görüşlerinizi bize yazın E-posta adresiniz görünmeyecek